Obiad na wynos

W większości domów codziennie gotuje się obiady. Najczęściej robią to kobiety, dla których prowadzenie domu, przygotowywanie posiłków i opieka nad dziećmi to drugi etat, bo pierwszy to praca zawodowa. Rzadko jadamy posiłki na mieście, a jeśli już, to korzystamy z barów szybkiej obsługi i wszelkiego rodzaju fast foodów. Natomiast obiady w restauracjach są za drogie jak na przeciętną kieszeń, korzystamy więc z nich tylko przy szczególnych okazjach. Dzieci i młodzież chętnie jadają posiłki w stołówkach szkolnych i studenckich.

Obiad na wynos – co to takiego?

Młodzież zapewne już nie pamięta, jak przed laty przynosiło się dla domowników obiady ze stołówki zakładowej. Służyły do tego celu trzy menażki połączone jednym kabłąkiem. W jednej menażce była zupa, w drugiej – drugie danie, a w trzeciej – kompot. Takie naczynie długo trzymało ciepło, więc jeśli droga powrotna z pracy do domu nie trwała zbyt długo, można było przynieść jeszcze ciepły posiłek.

Za takie obiady płaciło się z góry za cały miesiąc, więc we wszystkie dni robocze rodzina miała świeży, gotowany posiłek.

Obecnie obiad na wynos to posiłek, który można zamówić przez telefon czy przez Internet z restauracji prowadzącej taką usługę. Co składa się na taki posiłek? Restauracje i bary mają bardzo szeroką ofertę dań. Można więc zamówić dania tradycyjnej polskiej kuchni, z zupą, kotletem i ziemniakami. Można urozmaicić domowe menu jakimś egzotycznym daniem z Bliskiego czy Dalekiego Wschodu, wzbogacić zdrowym, lekkim posiłkiem kuchni śródziemnomorskiej . Nie ma ograniczeń. Jednak przyzwyczailiśmy się zamawiać pizzę przez telefon czy modne ostatnio sushi online.

Dla kogo obiad na wynos?

Najliczniejszą rzeszą amatorów jedzenia na wynos są studenci. Przed każdą sesją do akademików przyjeżdżają kurierzy z dostawą, jeden za drugim. Wiadomo, brać studencka pogrążona jest w nauce, nie ma czasu, by wyjść do baru czy na stołówkę, a jeść się chce. W odpowiedzi na potrzeby nocnych marków ślęczących nad książkami i skryptami pizzerie przygotowały usługę: pizza na telefon. Nie narzekają na brak zainteresowania. Amatorami obiadów na wynos są też samotne osoby, którym nie opłaca się gotować posiłków.

Rodzaj kuchni: