Kuchnia meksykańska - co ją cechuje?

Na obecność meksykańskich restauracji w Polsce nie można narzekać. Tego typu lokale gastronomiczne cieszą się coraz większą popularnością. Smaczne i wyraziste jedzenie - to przyciąga przede wszystkim. Jeżeli do tej pory nie miałeś okazji spróbować najbardziej typowych dań sprawdź, co charakteryzuje kuchnię meksykańską i co sprawia, że ma tylu zwolenników.

Sztuka kulinarna stanowi połączenie tradycji tubylczych Indian z wpływami hiszpańskich konkwistadorów. Dlatego też bardzo często dania meksykańskie są zbliżone do tych serwowanych w Hiszpanii.

·         Najważniejsza kukurydza

Większość potraw bazuje przede wszystkim na kukurydzy. To właśnie z mąki kukurydzianej powstają tak charakterystyczne dla dań tego kraju placki tortilla. Aczkolwiek w północnej jego części placki powstają na bazie pszenicy.

·         Wykorzystywane mięso

Kuchnia meksykańska nie może obejść się bez mięsa. Stanowi ono jeden z najważniejszych składników wielu tradycyjnych dań. Odpowiednio przyprawione (zwykle ostrymi przyprawami) posiada specyficzny smak i zapach.

·         Ostra papryka i rośliny strączkowe

W daniach rodem z Meksyku nie brakuje również roślinach strączkowych (głównie fasoli w ponad 20 różnych gatunkach) oraz różnorodnych odmianach ostrej papryki. To wszystko sprawia, że kuchnia meksykańska jest niezwykle wyrazista i pikantna.

Tradycyjne meksykańskie potrawy

Tym co charakteryzuje kuchnię meksykańską jest przede wszystkim różnorodność. Łączy w sobie elementy kuchni prekolumbijskiej oraz hiszpańskiej.

Do najbardziej typowych dań, które jednoznacznie kojarzą się z Meksykiem zaliczyć można:

- burrito - danie z pszenicznej tortilli, w którą zawinięte są kawałki mięsa, fasola oraz meksykański ryż,

- tacos - danie przygotowane na bazie kukurydzianej tortilli z dodatkiem mięsa wołowego, kukurydzy, fasoli, pomidorów, czosnku oraz przypraw,

- enchiladas - danie na bazie smażonej kukurydzianej tortilli z farszem (np. mięso, ser, warzywa),

 - nachos - niewielkie kawałki tortilli, na których znajduje się roztopiony ser, podawane są z dodatkami.

Rodzaj kuchni: